Літературне життя Кривого Рогу. 2019 рік

Пишу під поставлену на повтор пісню Havana в акапельному виконанні Pentatonix. Такий для мене темпоритм і таке аранжування літературно-книжкового 2019-го року в Кривому Розі. Розслаблено, як на пляжі, наче у відпустці, немов уві сні. Не без вихлюпнутих емоцій, але точно без того рівня внутрішньої напруги, який виводить на нові висоти. Таким рік здався мені. А вам?

 

Приємні несподіванки

Оцифровані стародруки «Про залізні руди Криворіжжя» Едуарда Фукса і «Катерининською залізницею» («По Екатерининской железной дороге»)!
На сайті бібліотеки Криворізького національного університету викладено у вільний доступ кілька засадничих праць із історії дослідження криворізьких рудних багатств.
Буктрейлер і відеоролик до «Хвойного Мису» ДімаПіскорський не лише видав книжку і дав розгорнуте інтерв’ю про неї, а й підготував два відео для розкрутки. Респект, друже, лупаш і далі в цьому дусі!
«Суспільство спеціальної справедливості». Вловлюєте, як тонко і красиво? Maria Matyaj, на сьогодні журналістка телеканалу «Перший міський» і студентка Львівського національного університету, написала свіжу, соковиту, просто блискучу статтю про Юрія Камінського.  Із нетерпінням чекаю нових публікацій, заходів і творів!

Літературна «годівниця» року

82053211_2903786089633512_2889923707810086912_n
777 гривень. Саме стільки грошей ви бачите на столі. 777 (сімсот сімдесят сім) гривень коштують (із доставкою) два номери літературного альманаху «Саксагань».
388 (триста вісімдесят вісім) гривень 65 копійок за один номер. Районні відділи освіти Кривого Рогу в 2019 році закупили «Саксагань» в усі шкільні бібліотеки, мережі бібліотек для дітей і дорослих – у кожну міську публічну бібліотеку, також альманах закупили всі музичні школи і деякі художні, а ще історико-краєзнавчий музей.
У сумі вийшло 687 примірників. По 388.65 грн кожен. Помножили?
Так, понад 266 тисяч гривень у 2019 році ви інвестували в приватне підприємство! Чому ви, а точніше, ми з вами? Бо ці кошти «Саксагані» пішли з міського бюджету.
Нагадаю, торік комунальне видання змінило форму власності, тепер його випускає приватне підприємство «Редакція альманаху «Саксагань». Директорка цього ПП Оксана Кучер є дружиною головного редактора Андрія (Кучера) Дюка.
А кажуть, література не годує… Ось живий приклад, як годує, та ще і з міського бюджету. А чим альманах «годує» публіку?
Чи достойний це контент? Ви можете зробити про це власний висновок, адже прочитати журнал можна онлайн , за 687 примірників якого витрачено 266 тисяч наших спільних коштів, доступний безплатно онлайн. Кажете, це шитий білими нитками схематоз? Ну що ви, це така щедра підтримка криворізької літератури! Людям же треба щось їсти…

Новодруки просто в руки

«Дебальцеве-роз*бальцеве» та інші круто затовчені вірші Микола Скиба  про нинішню російсько-українську війну вийшли друком у серпні.
Літературне життя Кривого Рогу. 2019 рік
Основну частину збірки «Про/для українського бійця» складає епічна казка для дорослих «Про Кирила-молодця, українського бійця». Автор глибоко осмислює трагедію війни, вшановує подвиг тих, хто поклав життя за «священне наше знамено», і навчає нащадків словами комбата: «Знай, хлопче, істину таку: як тільки можеш атакувати, відразу, друже, атакуй». Для підняття бойового духу бійців і загалом українців – саме те, що треба.
«Уламки світів», збірка темної фантастики. Презентація нової книжки Denys Ovsianik відбулася 1 лютого.
81557789_2903791309632990_2065437287176470528_o
Незаслужено мала кількість присутніх отримали щедру порцію добротно приготованої літературної страви. «Не читала, але хвалю» — зараз це про мене, оскільки я ще не мала нагоди погортати книжку, але досвід читання попередніх творів Овсяніка переконує: нижче свого досить високого рівня він не впаде.
«Мій маніяк – це нещаслива людина. Дехто, прочитавши книжку, каже мені: «Я йому співчуваю. Мені стало його шкода». Це величезний комплімент для мене, бо я створив монстра, якому можна співчувати», — зізнався в інтерв’ю Дмитро Піскорський .
Розмова стосувалася його повісті «Хвойний Мис», яка побачила світ у видавництві Романа Козлова
.Літературне життя Кривого Рогу. 2019 рік
Велика презентація відбулася наприкінці вересня в MediaHub.
«А Ви — давно зіркам дивились в вічі?» Нова поетична збірка Тетяни Прозорової вийшла друком у 2019-му. Презентували книжку 28 листопада в бібліотеці №10.
Літературне життя Кривого Рогу. 2019 рік
За повідомленням «Рудани», у збірці є тексти пісень, авторські оповідання та твори юних літераторів дитячого літературного об’єднання «Іскорки» КЗШ №114.
«Корабельний щоденник». Це могло бути назвою нової книжки, але Vyacheslav Kolesnik (знаний колись як Марк Літій) назвав її інакше – «Декада странствий». Піонер криворізьких електронних книжок, Славко залишився вірним собі і випустив збірку в цифрі. Вірші, переклади, філософські роздуми і навіть музика – усе під однією обкладинкою.
81102641_2903797936298994_1461659817021014016_o
Але й цього Колеснику виявилося замало – він провів цілу низку камерних презентацій й розвіртуалень, про які докладно писав на своїй фейсбук-сторінці.
Видати дві книжки, заснувати і вести групу в фейсбук, проводити майстер-класи і різні заходи — Yevgeny Pantelo вистачає на все. «Філософія життя» і «Багряні тіні» — так називаються два його новодруки, які вже були презентовані в центральній бібліотеці.
Літературне життя Кривого Рогу. 2019 рік
Група в фейсбук «Клуб интересных людей» щодня відкриває щось нове.
40-річчя Довгинцівського району відзначили книжкою. Цупка подарункова обкладинка, 200 сторінок тексту з чорно-білими і кольоровими картинками про історію району.
Нові смисли і новий рівень дискусії. Жодна інша книжка не викликала такі запеклі суперечки про минуле нашого міста, як «Кривий Ріг крізь об’єктив німецького солдата». І не тільки про минуле, а й про нас сьогоднішніх і наше майбутнє. Ініціатор книжки Ігор Рукавцин разом із співупорядником Віталієм Стецкевичем за високоточної технічної підтримки Георгія Аргунова зібрали у фотоальбомі знімки німецьких солдатів, які розповідають, якими ми, криворіжці, були і як жили в 1941-1944 роках. Звісно, це погляд німців, але так пізнавати себе і болючіше, і корисніше.
Бої за визволення Кривого Рогу від нацистських загарбників почалися в листопаді 1943 року. До 75-ї річниці визволення, яке відзначають 22 лютого, Володимир Бухтіяров написав, а депутатка Ольга Бабенко підтримала видання книги«Битва за Кривбас» з серії «Життя видатних криворіжців».
 81008955_2903804109631710_6130862942259773440_o
Автор відтворив бойові дії осені 1943-го — зими 1944-го на Криворіжжі через оповіді про бійців-визволителів, повідомляла «Рудана». Під час презентації видання в центральній бібліотеці присутнім нагадали про електронний архів «Книга пам’яті». Ресурс дозволяє додавати до бази даних збережені фотографії тих, хто брав участь у бойових діях, побував в окупації, трудився в тилу.
Рівно 100 років Кривий Ріг є містом. Цей статус отримано 26-27 лютого 1919 року, і саме цій події була присвячена креативна презентація книжки «Кривий Ріг: погляд крізь століття». Задумали і реалізували її в форматі зборів народних комісарів автори книжки Ірина Стеблина і ОлександрМельник. «Рудана» зафіксувала фрагменти того, як відбувалася презентація.
«Криворізький кобзар». Військовий капелан отець Юрій Ільків 20 лютого презентував збірку віршів.
Літературне життя Кривого Рогу. 2019 рік
Збірка присвячена героям України і самій країні: «У нас важка дорога забуття, хоча й давно червона крига скресла, ти повернулась, Ненько, до життя, у муках, моя матінко, воскресла».
Невідомі факти про життя в Україні останнього хівинського хана Сєїд-Абдулли та його родини опублікував у книзі «Вітер зі сходу» Григорій Гусейнов.
Літературне життя Кривого Рогу. 2019 рік
«На початку 1980-х на той час молодий журналіст, познайомився з племінником останнього хівинського хана Сєїда Абдулли — Абдурасулом Мадіяровим, який мешкав у Кривому Розі», — розповіла газета «День».
«Чорнобильська бувальщина» і «Чорнобильський пес Аксель». Дві книжки одного автора — 2019-й був урожайним для Anatolii Andrzheievskyi. В обох книжках ідеться про Чорнобильську трагедію: для дорослих у жанрі мемуаристики, для дітей — фантастична історія.
Літературне життя Кривого Рогу. 2019 рік
«Чорнобильська бувальщина» проілюстрована картинами Анатолія Андржеєвського. Редакторкою обох книжок є Тетяна Троснікова, і після прочитання вже першого абзацу я ще більше заповажала автора за сміливість погодитися на таке прогресивне редагування (далі дослівна цитата): «За чорнобильське лихо я дізнався третього дня після події. Натоді я працював инженіром головного закладу з проєктування будівництва атомних електрівень міністерства струмарства московської імперії срср». Якби я вирішила ввести рубрику «Книжка року з найекстравагантнішим редагуванням», видання Анатолія точно перемогли б.
24 оповідання за 161 гривню. Книжку оповідань Максима Кабіра «Привиди» («Призраки») випущено в Санкт-Петербурзі в серії «Найстрашніша книжка» («Самая страшная книга»). «Тут дівчинка, яка щезла багато років тому, надсилає брату лист із пропозицію пограти»… Страшно?..
«Сон — це Маріанська западина, що кишить глибоководними демонами», — так починається анотація до нового роману Максим Кабир «Дзьоби» («Клювы»). Твір вийшов друком російською мовою в Чехії в серії «Новий Чеський Хорор».
81458010_2903835276295260_4194350883863003136_o
«Континенти залиті кров’ю, а в сучасній Празі жменька вцілілих людей має не лише протистояти ордам сновид, але й намагатися зрозуміти, хто стоїть за катастрофою. І часу в героїв катма: рівно стільки, скільки вони зможуть не спати».
«Місячна сповідь» вийшла у Олег Пономарёв.
80890445_2903836526295135_930473917007527936_n
Крім кількох презентацій власної нової збірки Олег побував на багатьох вечорах інших криворізьких літераторів і активно підтримував численні літзаходи.
«Лодочная станция» — своєрідний літопис бардівського руху Криворіжжя (нині цей рух вийшов за межі Дніпропетровщини і поширився по всій Україні), і цим він цінний для сучасників, і наступних поколінь». Так відгукнулася редакторка і авторка передмови на друге, доповнене видання книжки Олександра Лазарєва (Криворізького). Книжка вийшла за підтримки засновника благодійного фонда «Громадська ініціатива мешканців Кривбасу» Володимира Соколовського. «Книга «Лодочная станция» у Кривому Розі посядить значне місце в житті тих, хто душею доторкнеться рідних скрижалей», — дослівно пише Валентина Кондратенко-Процун.
Бібліотеки: нові інтер’єри і надходження
Три мільйони гривень на осучаснення бібліотеки. 28 вересня 2019 року відкрилася повністю відремонтована центральна бібліотека для дорослих на проспекті Поштовому.
82282296_2903842289627892_3883210507909332992_o
Зручність і затишок, історичне минуле й популярний коворкінг — усе це вдалося поєднати в проєкті, реалізованому врамках соцпартнерства компанії «Метінвест», повідомляє її прес-служба. У бібліотецівдалося зберегти ліпнину, але, на жаль, зникли розкішні дерев’яні двері. Простір оснащений комп’ютерами, які мають доступ до інтернету, оновлена і кімната-хаб. У 2018 році в бібліотеці відновили систему опалення, а також відремонтували вхідну зону і хол, стіни якого прикрасила графіка криворіжця Bogdan Sh.
Вечір Григорія Туренка і презентація книжки Тетяни Прозорової, численні літературні зустрічі… Бурхливе життя бібліотеки №10 (у ПК «Мистецький») за 2019 рік можна побачити на сторінці бібліотеки у ФБ. Сподіваюся, що «десятка» стане наступною книгозбірнею, яку перетворять на повноцінний сучасний інформаційний простір.
Докорінно перетворилася бібліотека Покровського ліцею. На модернізацію старої шкільної книгозбірні витратили 387 тисяч гривень із «Громадського бюджету». Повністю змінили приміщення, встановили комп’ютери, проєктор, екран. Ініціатор проєкта, співзасновник ГО «Інститут управління знаннями» Иван Качалов обіцяє регулярно звітувати про роботу бібліотеки.
«Турбота як робота: материнство у фокусі соціології» Олени Стрельник, «Чому не варто боятися фемінізму» Тамари Марценюк і «Гендер для медій».
Літературне життя Кривого Рогу. 2019 рік
До Всесвітнього дня дарування книг 17 лютого 2019 року 26 бібліотек для дорослих отримали 78 книг на соціально важливі теми, повідомив портал Перший Криворізький. Книги від Фонду Гайнріха Бьолля в Україні передали представниці ініціативної групи «рівні у кривому».
Чотири коробки книжок для пацієнтів обласної клінічної лікарні імені Мечнікова в Дніпрі привезли волонтери Кривого Рога разом із ветеранами АТО.
4313 книжок передано для дітей у селищах Новолуганське, Луганське, Опитне та міста Чермалик у зоні проведення ООС. Місію виконала уродженка Кривого Рогу Анна Горбань. Анна є головою ГО «Розумне майбутнє нації», має титули «Місіс Україна 2018» і «Місіс Планета 2018» і залучила до збору книжок та іграшок колежанок «Місіс Ефіопія 2018», «Місіс Естонія 2017», «Місіс Індія», «Місіс Сінгапур», «Місіс США». Акцію підтримало Міністерство інформаційної політики України, яке надало 3544 книжки.

Військова документалістика, енциклопедії та історичні нариси про Другу світову війну.

81513094_2903847702960684_2500177527599792128_o
9 травня 2019 року їх було передано до бібліотек Центрально-Міського та Металургійного районів від імені тодішнього депутата Верховної Ради України Костянтина Усова.
21 том «Історичного фольклору Криворіжжя». Це видання, за моєю інформацією, існує в одному примірнику, надрукованому близько 10 років тому. Принаймні, саме тоді я готувала матеріал про це видання Олександра Степаненка для «Книжкової полиці». 28 листопада «Рудана» повідомила, що літератор і член Спілки журналістів подарував 21-томник у бібліотеку рідної школи.
Події/презентації/зустрічі і все таке інше.
«Війна, якої не було». 2 березня 2019 року в кінотеатрі «Олімп» історію Іловайської трагедії представляли автор книги Роман Зіненко та її редактор, головред «Цензор.НЕТ» Юрій Бутусов.
81209452_2903863186292469_5534668095131484160_n
За словами автора, назвою «Війна, якої не було» він хотів сказати, що насправді війна була. На 900 сторінках зібрані спогади учасників близько 25 підрозділів, які брали участь в Іловайській операції, та 33 арт-схеми з її візуалізацією: де і що відбувалося, як проходили бої, місця загибелі українських воїнів.
Портал 0564 цитує Юрія Бутусова, який сказав: «Кривий Ріг – єдине місто в країні, яке визнає Іловайську операцію, місто, де 29 серпня визнано Днем скорботи і де цього дня приспущені державні прапори. Це єдина операція, під час якої герої Іловайська захопили в полон 16 російських військових Збройних сил Російської Федерації. Завдяки цьому світ побачив, що «їх там є», що російська регулярна армія вторглася на нашу землю».
25 розділів зіспогадами майданівців, які мешкають у різних регіонах України, серед них п’ятеро криворіжців: Володимир Стецюк, Йосип Кремінь, отець Юрій Ільків, Тетяна Візниця та АнжелікаВерхогляд.
2 березня 2019 року в MediaHub професорка філософії КНУ Тетяна Цимбал презентувала видання «Майдан від першої особи. Регіональний вимір».
Літературне життя Кривого Рогу. 2019 рік
Загалом було записано і транскрибовано 65 інтерв’ю з криворізькими майданівцями. Їх включено до загального фонду «Усної історії Майдану», який нараховує понад 1200 інтерв’ю учасників Революції Гідності.
7 травня про видання «Майдан: усна історія» розповідали в центральній бібліотеці представниці Українського інституту національної пам’яті Тетяна Ковтунович і Тетяна Привалко.
81007595_2903866499625471_4017770776731058176_n
Книжку передано до бібліотек Кривого Рогу, окремі фрагменти є на сайті «Історичної правди», в електронному вигляді їх можна скачати на сайті Інституту національної пам’яті. Свідчення, записані в рамках проєкту «Усна історія Майдану», будуть зберігатися в Німеччині.
«Аліска, фронтова лисичка» й «Афінка з «Куби».
Літературне життя Кривого Рогу. 2019 рік
Дві свої книжки, написані протягом кількох років роботи прессекретаркою в зоні ведення російсько-української війни, 12 квітня презентувала студентам-історикам Олена Мокренчук.
Напів драма, напів фантастика з жорсткою науковою базою. Так Макс Кідрук описав свій новий роман «Доки світло не згасне назавжди».
81218083_2903869062958548_1974690542381957120_o
Про мобільний додаток до книжки і про те, як подивитися на події в книзі з іншого боку, письменник розповів на презентації роману в Культурно-громадський центр ШELTER+ 8 листопада, повідомив портал 0564.com.
«Мандрівка крізь простір» і «Дорога в місто». Презентацію двох нових романів 1 жовтня провів у Празі автор Андрей Дюка. А протягом року він провів низку зустрічей у рамках проєкту «Творчі зустрічі на Поштовому з Андрієм Дюка».
У криворізькому конкурсі проєктів «Громадський бюджет» культурологічний альманах «Символ» удруге не отримав необхідної для перемоги кількості голосів. Натомість утретє поспіль став лауреатом конкурсу «Рідкісний птах» у Дніпрі й отримав приз глядацьких симпатій. «І поважні члени журі, і конкурсанти були єдині в тому, що наше видання виняткове і за змістом, і за оформленням. А ми з Tatyana Melihova ще й стали лауреатами як автори (Тетяна — в прозі, а я в поезії)», — поділилася враженнями Інеса Доленник.
Магістр філології. Таке вчене звання отримав перекладач, тонкий знавець мови ДмитроЩербина. Він закінчив навчання на факультеті української філології Криворізького педагогічного університету. Паралельно до отримання другої вищої освіти Дмитро переклав із англійської «Книгу джунглів» Редьярда Кіплінга, переклав із білоруської на українську всі сонети Янки Купали та здійснив інші якісні літературні проєкти.
Ланочка Александрова продовжувала «баламутити» криворізький літературний «ставок», зокрема публікувала власні вірші на своїй фб-сторінці й організовувала літпосиденьки. Наприкінці грудня в громадському центрі Лана провела останні в 2019-му поетичні читання.
«Парковка Place». Крута мистецька ініціатива Влад Пивень, яка активно розвивалася в першій половині року і, на жаль, притихла в другій…
Тут були і вірші, і проза, і музика, і самобутні, і всякі інші, — головне, що були і давали можливість показати себе. Тримаю кулачки, щоб «Парковка» була і далі.
Саме на «Парковці» я вперше почула, наприклад, Бетті Довгань на псевдо «Східний вітер», яка наприкінці року перемогла в довгоочікуваному слемі.
Літературне життя Кривого Рогу. 2019 рік
Його в Кривому Розі (та і в кількох інших містах) організувала Марія Матяж.

Втрати року

Вовка. Навіть понад 50-річним Володимира Думанського часто називали саме так, по-простому. Завзятий, динамічний, навіть попри інвалідність із дитинства, Володимир раптово пішов із життя 18 липня. Йому було 58. Незадовго до відходу передав до бібліотеки Донецького юридичного інституту кілька пакунків книжок із власної бібліотеки. Він дописував у всеукраїнські газети, робив фото і писав картини, проводив виставки…
Літературне життя Кривого Рогу. 2019 рік
Як і в 1991 році, беручи участь у ланцюгу єднання, до останнього подиху залишався відданим Україні.
Хранитель Дубової Балки. Василь Васильович Білоусов, невтомний відроджувач Дубової Балки, збирач і оповідач легенд і бувальщин, запальний і добрий, працьовитий і завзятий, відійшов у вічність 10 жовтня 2019 року. Він мав 30 років підземного стажу на шахті “Більшовик”. У 1990 році зареєстрував громадську організацію “Клуб любителів природи “Саксагань” і згодом створив міні-ботанічний сад на маленькій ділянці давньої славетної Дубової Балки. Василь Васильович видав дитячу книжку “Джерела рідної землі”, а в 2008 році перший літературно-музичний фестиваль “Руді тексти” відбувся за його безпосереднього сприяння та участі на території створеного ним саду. Сотні екскурсій, проведених на території його Дубової Балки, будуть пам’ятати кілька поколінь криворіжців…
82456446_2917119288300192_9212627162551549952_o
Про те, що 17 листопада 2019 року перестало битися серце відомого поета і письменника Миколи Антоновича Миколаєнка, повідомив сайт Національної спілки журналістів України. Микола Миколаєнко розпочинав свою діяльність у Кривому Розі. Він народився і пережив голодомор у селі Мар’янівка, залишив свідчення про цю трагедію. У Другій світовій був офіцером-зенітником, нагороджений орденом Вітчизняної війни І ступеня. Був директором школи, головним редактором газети «Червоний гірник», згодом перебрався до Дніпра, де керував видавництвом, потім телестудією. Портал 0564.com нагадав, що Миколаєнко опублікував понад 20 книжок, серед яких поетична збірка «Тепловій», повісті «До схід сонця», публіцистика «Береги твого щастя» тощо. Микола Антонович не дожив пів місяця до 100-річчя, яке мали відзначати 5 грудня 2019 року.

Та попри все, літературно-книжкових приємнощів у 2019-му в Кривому Розі було більше, ніж непорозумінь і нестиковок. Хай ця тенденція збережеться і посилиться в 2020-му проривними подіями і виданнями. Гарних вам книжок, і до наступного огляду Літературне життя Кривого Рогу. 2019 рік;)

Автор: ОЛЬГА ГОНЧАР ХВОСТОВА·
Рейтинг
( Пока оценок нет )
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Поздравления в стихах и прозе
Добавить комментарий